Joslik

Vinárstvo

Vinárstvo

Posted on


image_text_9

JOSLIK – Marek Jakubec výroba a predaj vína. Od roku 2003 sám s pomocou brigádnikov obrába dvadsať hektárov vinohradov v hone Oktál. Časť hrozna spracovávame a časť predávame alebo vymieňame za iné odrody, kvôli doplneniu sortimentu. V ponuke máme Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Rulandské biele, Frankovku modrú, Muškát moravský, Pesecká Leánka a Alibernet. Podľa ročníka vyrábame zhruba 35 000 fliaš, najmä bielych prívlastkových vín, vrátane slamových a ľadových vín. Jednou zo špecialít, ktorú je možné vyskúšať iba v rámci degustácií, sú Vinárove slzy – absolútne neopakovateľný likér z hrozna.


Tramín červený

tramin_web

Farba je svetlo zelenožltá až zlatožltá, vôňa je silná, plná a korenistá. U vína z dobre vyzretých strapcov pripomína vôňu ruží alebo fialiek. Chuť je rovnako ťažká a silná, plná, extraktívna, aromatická až korenistá ale lahodná, zanechávajúca dlhotrvajúci chuťový vnem na jazyku. Pre jeho charakteristickú výraznú arómu je považovaný za „návykové“ víno.

Muller Thurgau

muller_web

Farba vína je svetlo žltozelená. Vonia po vanilke a mandliach, aróma môže prechádzať cez jemne muškátovú až po žihľavovo-broskyňovú. Chutí jemne, ľahšie a sviežo s príjemnými aromatickými a chuťovými tónmi.

Rizling Vlašský

rvlassky_web

Rizling vlašský je typické biele odrodové víno s vyrovnanou kvalitou. Má svetlozelenú až zelenožltú farbu s iskrou slnka. Víno charakterizuje svieža vôňa lipového medu a lúčnych kvetov, ktorá pripomína horké mandle alebo zelené jablká. Je plné citrusových a ovocných aróm.

Rizling Rýnsky

rrynsky_web

Plné víno bohatej chuti žltozelenej až jasnej zlatistej farby s vyšším obsahom kyselín. Má sviežu arómu s ľahkými tónmi lipového kvetu, intenzita ktorej sa rozvíja so zretím vína. Chuť je korenistá aplná, zvýraznená pikantnou kyselinkou, niekedy aj vyššími delikátnymi aromatickými látkami.


Rulandské biele

ruland_web

Biele akostné odrodové víno. Je to extraktívne svieže ľahké víno s harmonizujúcimi kyselinami a s jemnou arómou. Svojím charakterom blízke Chardonnay, s buketom blízkym Rulandskému Sivému. Slnkom pozlátené víno žltozelenej farby.

Veltlínske zelené

veltlin_web

Veltlínske Zelené je Slovenské akostné víno odrodové suché, značne obľúbené.. Je to plné extraktívne víno južného charakteru pripomínajúce tropické ovocie. Žltozelená farba sýtejšieho odtieňa naznačuje kvalitu.

Silvánske Zelené

silvan_web

Zlatistá farba, jemná aróma kvitnúcej vinice sa prelína s jemnými tónmi lúčnych kvetov. Chuť vína je plná, harmonická, kyselkavocukríková. Dochuť je dlhá, čistá a príjemná.

Alibernet

alibernet_web

Vysoký obsah farbív umožňuje dorábať vína sýtej tmavočervenej farby. Patrí do skupiny farbiarok, ktoré sa používajú v kupáži s červenými vínami iných odrôd na podporu ich slabšej farebnosti. Rovnako kvalitné sú však aj čisté odrodové vína, často vyzrievajú v bariku. Vo vôni nájdeme tóny čerešne.


Svätovavrinecké

vavrinec_web

Farba je tmavá, sýto červená, prechádza až do tmavorubínovej alebo červenofialovej. Vôňa je ovocná, u mladého vína môže pripomínať vôňu zrelých višní, s postupujúcim zrením pripomína sušené slivky alebo čierne ríbezle. Chuť je zamatová, plná, príjemne trpkastá s harmonickým pomerom kyselín a trieslovín.

Svätovavrinecké Rosé

rose_web

Je to víno, ktoré určite zaujme svojou elegantnou farbou a krásnou, osviežujúce, príjemne „piteľné“, so sľubnou škálou chutí a vôní.